Angina do jakiego lekarza? Informacje i porady

Angina do jakiego lekarza się udać?

Angina, inaczej zakażenie gardła czy ostre zapalenie migdałków, to dolegliwość, która może być bardzo uciążliwa. Kiedy pojawiają się jej objawy, ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z odpowiednim lekarzem. Warto wiedzieć, do jakiego specjalisty udać się w przypadku anginy, aby otrzymać właściwą diagnozę i leczenie. W niniejszym artykule przedstawimy informacje na temat tego, do jakiego lekarza powinien zgłosić się pacjent z anginą.

Po pierwsze: wizyta u lekarza rodzinnego

W przypadku wystąpienia objawów anginy, pierwszym kontaktem powinien być lekarz rodziny. Czy warto od razu umawiać się na wizytę do specjalisty, takiego jak otolaryngolog czy laryngolog? Przede wszystkim, wielu pacjentów przechodzi zakażenie gardła bez żadnych powikłań i nie wymaga specjalistycznego leczenia. Lekarz rodziny ma wiedzę na temat różnych schorzeń i infekcji, w tym również anginy, i może pomóc w ustaleniu diagnozy.

Podczas wizyty u lekarza rodzinnego pacjent może otrzymać:

 • Zalecenia dotyczące ulgi w dolegliwościach bólowych i gorączki;
 • Wskazówki, jak utrzymać odpowiednią higienę gardła;
 • Informacje na temat zakaźności anginy;
 • Zalecenia dotyczące leczenia objawowego (np. płukanie gardła, ssanie pastylek).

Kiedy udać się do specjalisty?

Jednak w niektórych sytuacjach konieczna może być wizyta u specjalisty. Jeżeli angina postępuje, objawy się nasilają, a w dodatku pacjent ma trudności z oddychaniem czy połykaniem, należy zgłosić się do odpowiedniego lekarza. W takim przypadku, warto skonsultować się z laryngologiem lub otolaryngologiem.

Przykłady sytuacji, w których warto udać się do specjalisty:

 • Silne bóle gardła, utrzymujące się przez dłuższy czas;
 • Trudności w mówieniu, połykaniu czy oddychaniu;
 • Powiększone węzły chłonne w okolicy szyi;
 • Powikłania po anginie (np. ropień okołomigdałkowy).

Jakie badania należy wykonać?

Otolaryngolog może zalecić szereg badań diagnostycznych, które pozwolą na dokładną ocenę stanu pacjenta. Wśród nich mogą się znaleźć:

 • Badanie wziernikiem – pozwala na ocenę stanu migdałków, gardła i innych struktur w jamie ustnej;
 • Badanie krwi – poziom przeciwciał, OB, morfologia;
 • Posiew z gardła – pozwala na określenie rodzaju drobnoustrojów odpowiedzialnych za infekcję;
 • Tomografia komputerowa – jeśli istnieje podejrzenie ropnia okołomigdałkowego czy innych poważniejszych powikłań.

Wnioski

Angina może być bardzo uciążliwym schorzeniem gardła, którego nie można lekceważyć. W większości przypadków wizyta u lekarza rodzinnego może być wystarczająca, aby ustalić diagnozę i otrzymać zalecenia dotyczące leczenia objawowego. Jednak w przypadku nasilających się objawów, trudności w oddychaniu czy połykaniu, konieczne może być skierowanie do specjalisty, takiego jak laryngolog czy otolaryngolog. Pamiętajmy, że szybka diagnoza i właściwe leczenie anginy są kluczowe dla szybkiego powrotu do zdrowia.

O Barbara

Witaj! Jestem Barbab - herszyt baba, która nie boi się męskich prac! Z ogromną pasją i determinacją zajmuję się szlifowaniem umiejętności w dziedzinie wystroju wnętrz.W moim świecie nie ma rzeczy niemożliwych, a każde wyzwanie jest dla mnie okazją do kreatywnego działania. Odkąd pamiętam, zawsze fascynowałam się pięknem wnętrz i możliwością przekształcania ich w miejsca, w których czuje się harmonię, spokój i inspirację.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *